30 Mayıs 2007 Çarşamba

Peynirli Tart ve Ters Çaba Kuralı

Her kötü başlayan gün kötü bitmek zorunda değil, değil mi? Belki herşeyi kötü yapan insan beynidir.. Belki değil aslında düşüncenin gelişen olaylar ,yaşadıklarımız üzerinde çok etkili olduğunu biliyoruz.. Geçenlerde gelen bir mailde okumuştum.."Ters çaba kuralı" ile açıklanmıştı bu defa da düşünce gücü.. Aynen aktarıyorum:

"Beynin en tehlikeli yanı, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır.başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız,beyin onu size çeker.Korktuğunuzu başınıza getirir, buna ters çaba kuralı denir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça dibe gömülmeye benzer, beyin odaklanılan hedef için çalışır. Hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır. Topluluk önünde konuşma yaparken acaba heyecanlanacak mıyım diye düşünürseniz, merak etmeyin, heyecanlanacaksınız. Korkunuza değil konunuza odaklanın. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Kafanızda neyi düşünürseniz hayatınızda onu çoğaltırsınız. "

Ben katılıyorum bu düşünceye.. Duyduğum , yaşadığım sıkıntılı anları düşündükçe herşey içinden çıkılmaz bir hal alıyor.. Belki o kadar önemli değil, belki düşünmeseniz yanınızdan geçip gidecek sıkıntı.. Ama "ya böyle olursa, ya şöyle olursa, ne yaparım ben" diye düşünmeye başladınız mı o korktuğunuz başınıza gelmeden siz o sıkıntıyı daha da çoğaltarak yaşamışsınız bile.. Ve aslında hep "ya olursa" ile gidiyoruz o gelmesini istemediğimiz şeye.. Keşke yapabilsek, hep olumlu düşünebilsek.. Hep pozitif olabilsek.. Hep istediklerimizin gerçekleşeceğine inanarak devam edebilsek yolumuza.. Güne "bugün çok güzel olacak" diye uyanabilsek.. Herşeye hayırlısı olsun diyerek kendimiz kadere teslim etmek yerine, "bunu istiyorum" diyebilsek ve elde edeceğimize inansak..

Ve güne kötü başlasak da, günün çok güzel biteceğine inansak.. Öyle de olacak.. Çünkü önemli olan bizim nasıl hissettiğimiz.. Hayat zaten senin etrafında dönüyor.. Sen ne kadar iyiysen herşey o kadar güzel...
Ve bunun için ilk adım güzel bir yemek yemekten geçiyor:))

Bunun için size önerim bu güzel peynirli tart.. Üniversite günlerinde arkadaşlarla ders çıkışında eve kaçıp yaptığımız ilk şeydi bu... çok güzel bir tat...Tabi bir de yanına kısır... O da yarına...Malzemeler:
*1/2 paket margarin
*1 yumurta
*2 çorba kaşığı yoğurt
*11 çorba kaşığı un (yarısını mısır unu kullanırsanız çok daha güzel olur)
*1 çay kaşığı karbonat
*1 çay kaşığı tuz
İçine:Peynir, maydanoz
Üzerine:
*1 yumurta
*1 çay bardağı süt

Yapılışı: Margarini eritip tüm malzemelerle karıştırıp hamuru yoğurun. Hamurdan bir yumruk büyüklüğünde ayırıp, geri kalanını yağlanmış 30 cm eninde yuvarlak tepsiye yerleştirin. Üzerine ezilmiş peynir ve maydonozu dağıtın. Ayırdığımız hamuru uzun çubuklar elde ederek tartımızın üzerine kafes şekli verin. Daha sonra yumurta ve sütü karıştırıp tartımızın üzerine eşit bir şekilde dökün.Ve sıcak fırına sürün.. Sıcacıkken afiyetle yiyin.....

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails